Grafológia

Az életben való előrehaladásunknak, fejlődésünknek, problémáink hatékony megoldásának egyik fontos alapja, talpköve az önismeret. Ha tisztában vagyunk képességeinkkel, adottságainkkal, személyiségünk jellemzőivel, reális önértékelést alakíthatunk ki; továbbá azt is tudjuk, hogy bizonyos élethelyzetekben mik azok a tulajdonságaink, amelyekre támaszkodni tudunk, illetve hogy melyek azok, amelyek gátat jelenthetnek a hatékony cselekvés, problémamegoldás számára – ezáltal bonyolultabb feladatok elé állítva minket.
Az önmagunkkal való szembenézés egyik legjobb – ma már széles körben elterjedt és elismert eszköze – a kézírás mélyreható, részletes analízisén alapuló grafológiai elemzés.

Minden mozdulatunk tükrözi alapvető jellemvonásainkat, illetve pillanatnyi hangulatainkat, érzelmi- és energiaállapotunkat. Persze ezeknek a gesztusoknak a zöme nem hagy nyomot maga után. Az írás azonban felfogható mozdulataink mérhető, rögzíthető, értékelhető leképeződéseként. A grafológus az elemzés elkészítése során számos írásjellemzőt értékel egyfelől formailag, másfelől valóban lemérve a különféle paraméterek alakulását. Az elemzés elkészítésekor az egész írás összképétől kezdve olyan, egészen apró elemek tulajdonságait is értékeljük, mint például a t-betű áthúzása. Sokat elárul az írást alkotó vonalak minősége, erős vagy gyenge mivolta is.

Az analízis személyiségünk számos rétegét tudja megvilágítani – tükröt tart elénk, amelybe belenézve felismerhetjük erősségeinket és gyengeségeinket egyaránt. Az elkészülő személyiségkép bemutatja a következő jellemzőket:
  • gondolkodás módja, jellemzői, érdeklődés irányultsága
  • munkához, feladatmegoldáshoz való viszony, alapvető motivációs bázis
  • érzelmi működés, érzelemkifejezés módja, aktuális érzések
  • kapcsolatokban, társas helyzetekben való működés sajátosságai
  • energetizáltság, azaz a rendelkezésre álló testi és lelki energiák, azok felhasználásának módja

A grafológiai elemzés pontos, személyre szabott válaszokkal a többek között a következő helyzetekben lehet segítségedre avval, hogy támpontokat nyújt a továbblépéshez:
ha jobban szeretnéd ismerni magad, hogy tudd, milyen irányban fejlődhetsz tovább
ha tudni szeretnéd, milyen tulajdonságaid, képességeid segíthetnek problémáid megoldásában
ha kíváncsi vagy, milyen buktatók adódhatnak párkapcsolatodban és milyen személyes jellemzőkre támaszkodva hidalhatjátok át őket
ha pályaválasztásra vagy pályamódosításra készülsz,
                       
Az elemzéshez általánosságban egy A4-es, fehér lapra készült, 10-15 sorból álló, lehetőleg levélformátumú, szabadon készült (azaz nem másolt), aláírt írásmintát használunk fel. Az átfogó személyiségkép készítéséhez szükség van még két másik, nagyjából azonos időben keletkezett írásmintára is. A grafológusnak néhány olyan személyes adattal is tisztában kell lennie, amelyek befolyásolhatják az elemzést. Ezek az adatok a következők: a kliens neme, életkora, iskolai végzettsége, jobb vagy balkezes mivolta, valamint hogy szemüveges-e, szed-e valamilyen gyógyszert rendszeresen.